Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Etkinlikler

Parole Fertili

Parole fertili

Parole Fertili-2016 yılında kurulmuş ve bebek sahibi olma yolculuğu boyunca insanların yaşadığı deneyimleri paylaşmaya adanmış bir dijital hikâye anlatımı projesidir. Platform, IBSA İtalya’nın koşulsuz katkısıyla Dijital Sağlık Beşeri Bilimler Merkezi tarafından tasarlanmıştır.

Parole Fertili açılmadan önce, internette bebek sahibi olma hakkında bilgi alabileceğimiz sadece iki tür yer vardı: içeriği çoğunlukla yardım ve bilgi talebi amaçlı forumlar veya üreme ile ilgili tıbbi görüş içeren uzman web siteleri.

Parolefertili.it internete tamamen farklı bir anlatım getirdiği için yeniydi: aslında, insanların-erkek, kadın ve çiftlerin-deneyimlerini filtreler olmadan paylaştığı ve hikayelerin anonim olarak yayımlandığı, özgür oldukları bir platform olarak hayatımızdaki yerini aldı. Sonuç aydınlatıcı ve özgürleştirici oldu: güçlü duygusal etkiler uyandıran birçok hikâye paylaşıldı. Bazıları mutlu bir sonla, bazıları da mutsuz bir sonla bitti ve siteyi takip eden kişiler, içlerinde ebeveynler veya en azından ebeveyn olmaya istekli kişilerin olduğu bir topluluğu görüp, onlarla birlikte kişisel ve duygusal olarak aynı anları paylaşmakta olduklarını hissettiler, onların hislerine ortak oldular.

Projenin metaforu vermek idi; hikayelerini paylaşan insanların yaşam öyküleri ve duygularını vermesi ile yayımlanan hikayeleri sembolik olarak “benimseyen” okuyucuların dikkatini ve empatisi vermeleri idi.


Hediyenin karşılığı

IBSA, “Parole Fertili. Viaggio alla ricerca di un figlio” sitesinin yayımlanmasını destekleyerek Yardımla Üreme Yöntemi’nin daha doğal ve rahat bir şekilde ele alınabileceği bilgisini, deneyim sahibi olan ve empati kurulabilecek şekilde bunu paylaşan insanların yardımıyla, hikayelerini bağışlayan tüm insanlara, erkeklere ve kadınlara bu değerli bilgiyi iletmeyi hedefledi. Proje ayrıca, bu yolu takip eden çiftlerin farklı kişisel hassasiyetlerine daha fazla dikkat göstererek hareket etmelerini ve etkileşimde bulunmalarını teşvik etmek amacıyla, bu sektörde çalışanların farkındalığını arttırmayı hedeflemiştir.

Mondadori Electa tarafından IBSA İtalya’nın desteği ile yayımlanan kitap, elliden fazla hikaye sayesinde en değerli bilgiyi; Yardımla Üreme Yöntemi’nin kolay bir yol olmadığı, güçlü duyguları tetikleyebileceği hatta bebek sahibi olmanın ötesinde bir çiftin tüm hayatını etkileyebileceği bilgisini paylaşmayı amaçlamıştır.

Casa dos Curumins

casa dos curumins

 

Casa dos Curumins; Sao Paolo, Brezilya’nın Santa Terezinha bölgesinin gecekondu mahallelerinde yaşayan çocuklar ve gençler için hayallerini gerçeğe dönüştürmek ve umutlarını arttırmak için bir fırsat sunmaktadır. Dernek, uzun yıllardır bu bölgede sosyal hizmetler sunan Santa Terezinha’da yaşayan gönüllüler ile çalışmak amacıyla Ekim 2005’te İsviçre’de kurulmuştur.

Girişimin amacı; tüm umut ve hayallerini kaybetmiş olanlar insanlara fırsatlar ve pratik alternatifler sunmak, onlara okuma imkânı vermek, çok ihtiyaç duyulan gıda ve mesleki eğitim alanlarında destekler sunmak, çocuklar, gençler ve aileleri için sağlık yardımı sağlamak ve güçlü etik değerleri aktarabilmektir.

I Bambini delle Fate

I bambini delle fate

IBSA İtalya uzun yıllardır, otizm ve engelli çocukları olan aileler ve gençler için sosyal uyum projelerinde ekonomik destek sağlayan bir sosyal girişim olan “I Bambini delle Fate” ile birlikte çalışmaktadır.

Şirket tarafından yapılan yardımlar; özellikle Lodi bölgesindeki ailelerin psikofiziksel refahını korumayı ve artırmayı, ebeveynlerin kendi çocuklarının engelini tanımasına ve kabul etmesine yardımcı olmayı, çocuklarının günlük hayatlarında daha verimli olmasını sağlamayı ve olumsuz olaylarla başa çıkmak için gerekli araç ve becerileri kazandırmayı hedefleyen ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Stefano ve Angela Danelli Onlus Vakfı’na gönderilmektedir. Bu Vakıf sayesinde, ebeveynler kendi durumundaki diğer insanlarla tanışabilir ve diğer aileleri desteklemek için dernekler veya gayri resmi gruplar kurabilir, böylece bilinçli bir sosyal destek çemberi oluşturmaları için gruplar teşvik edilmektedir.

Anketler

Şirket, CENSİS ve GFK gibi prestijli araştırma enstitülerini İsviçre’de ve İtalya’da anket çalışmaları yürütmeleri için görevlendirerek ebeveynlik konusundaki farkındalığı teşvik etmektedir. Bu anket sonuçlarının analizi, kamuya kapsamlı bir çerçeve sunar ve bu konuyla ilgilenen uzmanlar için değerli ve ayrıntılı bilgiler içeren verilerin toplanmasını sağlar.