Faaliyetler

Casa Dos Curumins (Brasil)

IBSA Activities: Casa dos Curumins

Dernek, uzak mesafeli evlat edinme projesi olarak 2005 yılında kurulmuştur. Kuruluşuna katkıda bulunmanın yanı sıra, IBSA bu projeye sponsor olmaya ve gelişimini sağlamaya devam etmektedir. Casa Dos Curumins, gündüz bakım tesisi ve müzik okulu aracılığıyla. Brezilya'da Sao Paulo'nun güney banliyölerindeki Pedreira'nın gecekondu mahallelerinde yaşayan her yaştan 400’den fazla çocuğun ve ergenin hayallerini ve özlemlerini gerçekleştirmektedir. Projenin amacı, gençleri mesleki eğitimlerini tamamlayıp iş bulana kadar destekleyerek, etraflarını saran açlığa, şiddete ve insani yozlaşmaya somut bir alternatif sunmaktır. Proje, başkalarıyla uyum içinde yaşayan, hem akademik hem de mesleki becerilere sahip olan çok yönlü, sevgi dolu ve mutlu insanlar yetiştirmek amacıyla insani değerleri, sanatsal, kültürel ve çevresel eğitimi, spor aktivitelerini ve mesleki eğitimi teşvik ederek, dışlanmış çocukların ve ergenlerin sosyal katılımını sağlamaktadır.

http://www.casadoscurumins.org


 

İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Ticino ile yeni IBSA ortaklığı 2020'de başlamıştır

IBSA Activities: BPW Ticino

IBSA, BM 2030 Gündemindeki Sürdürülebilir Gelişme Hedeflerinin bazılarını paylaşma taahhüdü kapsamında ve özellikle Cinsiyet Eşitliği ile ilgili olarak, İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Ticino ile işbirliği yapmaya ve onları desteklemeye karar vermiştir.  Bu derneğin amacı, profesyonel olarak aktif kadınların çıkarlarını korumaktır ve BPW İsviçre aracılığıyla dünyanın en büyük kadın ağı (30.000 üyesi bulunan) BPW Uluslararası'na aittir.

BPW Ticino ile ortaklık, belirli ortak değerlerin paylaşılmasından kaynaklanmıştır: IBSA, yöneticilerinin ve bölüm başkanlarının % 43’sinin kadın olmasının de gösterdiği üzere, eşit ücret ve kariyer fırsatı eşitliği sağlama taahhüdüne bağlılığını her zaman göstermektedir.  1983’te kurulan BPW Ticino halen 70 üyeden oluşmaktadır: farklı mesleki geçmişlere sahip, her yaş grubundan ve çeşitli uyruklardan iş kadınları, serbest meslek sahibi profesyoneller ve çalışanlar.

BPW misyonu, diğer unsurların yanı sıra eğitim, mentorluk ve ağ oluşturma ile ilgili çeşitli faaliyetlerin ve etkinliklerin uygulanmasına yöneliktir. Derneğin temel odak noktalarından biri, aşağıdakiler gibi diğer projelerin yanı sıra erkekler ile kadınlar arasında ücret eşitliğinin sağlanmasıdır: Ticino Empowerment (Ticino Yetkilendirme), Women on Boards (Kurullarda Kadınlar) Equality Means Business (Eşitlik İş Demektir), , Mentoring (Mentorluk) ve Equal Pay Day (Eşit Ücret Günü).

BPW İsviçre’nin ülke çapında, ülkenin tüm farklı dil alanlarında profesyonel, kültürel, sivil ve sosyal faaliyetlerde aktif rol alan 2300 üyesi bulunmaktadır. Üyeler, aşağıdakiler gibi yerel, ulusal ve uluslararası ağlar aracılığıyla teşvik edilen faaliyetlere katılmaktadır: ekonomi, toplum ve siyaset, mentorluk ve sürekli mesleki gelişim programları alanlarında kararlı ortaklıklar ve Avrupa kurumları ve BM ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası kurumlar ile ortaklıklar.

BPW İsviçre gibi kişisel sorumluluk, bağımsızlık ve kendi kaderini tayin değerlerinden ilham alan BPW Uluslararası, aynı zamanda BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) danışmanı ve diğer çeşitli Birleşmiş Milletler örgütlerinde gözlemci olarak hareket etmektedir.

Daha fazla bilgi için bkz.:
https://www.bpw-ticino.ch/home

 


 

Özel İhtiyaçlar engelli futbol takımı katılım projesi

IBSA Activities: Avventuno

Futbol son derece popüler bir spordur, peki engelliler için bu sporu yapma fırsatları nelerdir? Calcio eii –  Futbol duyguları, entegrasyonu ve katılımı - Ticino'da engelli gençler ve yetişkinler için başlatılan girişimdir.
IBSA, engelli genç sporcuları futbol oyunu ve diğer paralel faaliyetler aracılığıyla benzersiz deneyimler yaşamaları için desteklemek üzere bir CSR ortaklığı oluşturmak için Progetto Adventuno (AVV21) ve FCL Special Needs (Özel İhtiyaçlar) ile bir araya gelmiştir. Bu önemli proje, UEFA B + teknik direktörü, eski FC Lugano oyuncusu ve Ticino Futbol Federasyonu üyesi Boris Angelucci tarafından yürütülmektedir. Angelucci ayrıca FCL Special Needs kulübünde teknik direktörlük yapmaktadır.
Ağustos 2019'da, "Avrupa Özel İhtiyaçlar Kupası” şampiyonasının ilkinin de hayata geçirildiği uluslararası Football Is More turnuvası sırasında başlatılan proje, Progetto Avventuno'yu Manchester, Milan, Liverpool ve Paris Saint Germain gibi diğer önemli Özel İhtiyaçlar takımlarıyla rekabet edebilecek bir yetişkin engelliler takımı oluşturmak üzere diğer yerel derneklerle birlikte çalışmaya yöneltmiştir.

FCL Special Needs futbol takımı,  düzenli antrenmanlar, dostluk maçları ve turnuvaları düzenleyerek ve diğer özel ihtiyaçlar takımlarına karşı fikstürlere ve normal takımlara karşı kapsayıcı etkinliklere dahil olarak 16 yaş üstü engelli gençlere katılım ve eşit fırsatlar sağlamayı amaçlamaktadır. Takım, tüm yerel popülasyona daha fazla farkındalık ve duyarlılık sağlamak için FC Lugano forması giymektedir.
Kuruluş, 16 yaş ve altı çocuklar için,  gençleri mevcut takımlara sokarak katılımı desteklemekte ve takımlara ve teknik direktörlere bu genç oyuncuların efektif katılımının sağlanması için gereken tavsiyeleri ve teknik bilgileri vermektedir.

Daha fazla bilgi için bkz.:
camaleonti.ch


 

LOCARNO FILM FESTIVAL

locarnofilmfestival


Established in 1946, the Locarno Film Festival is one of the oldest film festivals in the world and, together with those of Venice and Cannes, one of the most important in Europe. The event brings together a large audience of spectators who love art films. The heart of the Festival is Piazza Grande in Locarno, with its evocative open-air projections. Since 2019, IBSA has been the Official Climate Action Promoter of the Locarno Film Festival, with the aim of supporting environmental initiatives and raising awareness of the importance of waste reduction and recycling. Indeed, IBSA complements the event with initiatives and projects from the Zero Waste campaign, conveyed through dedicated materials – such as ad hoc billboards, information panels, branded waste bins and new recycling areas – and promoted also through the official website of the Festival and on its social media channels. By supporting the Locarno Film Festival, IBSA not only reaffirms its closeness to the local community, but also reinforces its contribution to the enhancement of the territory, promoting greater sensitivity and attention towards an issue – the protection of the environment where we live – which should concern everyone.

FIND OUT MORE
www.locarnofestival.ch


 

ASPI (FOUNDATION OF ITALIAN SWITZERLAND FOR THE AID, SUPPRT AND PROTECTION OF CHILDREN)

aspi


ASPI is a non-profit foundation of Italian Switzerland whose mission is to prevent any form of violence, mistreatment and sexual abuse of minors.  
Inaugurated in 2018, IBSA’s partnership with ASPI has grown year after year by supporting the Foundation’s initiatives aimed at raising awareness and educating to respect children, while preventing all forms of maltreatment and sexual abuse. ASPI’s school prevention programmes, training sessions, awareness-raising activities and child abuse expertise services convey emotional and relational skills:  

  • Sono unica/o e preziosa/o! (“I am unique and precious!”): Interactive educational path for the prevention of sexual abuse, for children from second grade 
  • Dillo forte (“Say it loud”): Consolidation programme for 4th/5th grade schools for the prevention of mistreatment and sexual abuse of children 
  • e-www@i!: Programme for the prevention of risks and for the promotion of social skills while using Information and Communication Technologies (ICT) 
  • #Join4respect: Prevention of bullying and cyberbullying 
  • Genitori senza confini (“Parents without Borders”): Programme for the involvement of parents with a migrant background in the prevention of mistreatment and sexual abuse of children 
  • Giochiamo papà! (“Let’s play, daddy!”): Child mistreatment and abuse prevention programme through the support for fathers’ parenthood and the promotion of good treatment. 

FIND OUT MORE
www2.aspi.ch 


 

I Bambini delle Fate

IBSA Activities: I Bambini delle Fate

IBSA’nın yıllar içerisinde toplumda oluşturduğu ortaklıklar ve projeler, I Bambini delle Fate ile yapılanları içermektedir. I Bambini delle Fate, otizm bozuklukları ve başka engellilikleri olan çocukların ve ergenlerin bulunduğu ailelere ekonomik destek ve inisiyatifler sağlayan bir sosyal girişimdir. 
IBSA, I Bambini delle Fate ile 2014’te başlattığı ortaklık kapsamında, Lodi bölgesinde düzenlenen “Aiuta ad aiutare la Fondazione Danelli” projesi için destek sağlamaktadır.
Amaç, Vakfın ebeveynlerin engelliliği tanımalarına ve kabul etmelerine yardımcı olmak, çocuklarını daha etkili bir şekilde yönetebilmeleri için onlara güç sağlamak ve ailelerin zihinsel ve fiziksel sağlıklarını korumak için yürüttüğü girişimlere yardımcı olmaktır. Düzenlediği çeşitli katılım programları, hastaların erdemli bir sosyal destek çemberinin bir parçası olarak diğer ailelere yardım etmek için destek grupları veya ağlar oluşturabilecekleri kişilerle karşılaşıp tanışmalarına olanak sağlamaktadır.

https://www.ibambinidellefate.it/

 

 

 


 

FONDAZIONE FRANCESCA RAVA N.P.H. ONLUS (Italy)

francescarava

Fondazione Rava is a non-profit organisation that helps children and adolescents in difficult conditions, as well as mothers and frail women, in Italy and in the rest of the world. It intervenes on the front line in a timely and tangible manner during emergencies affecting children and their families, and operates in sectors such as healthcare, education and assistance to orphaned or abandoned children, with immediate responses and medium-long term empowerment programmes. Since 2020, IBSA Italy supports Fondazione Rava in healthcare activities such as In farmacia per i bambini (“In the Pharmacy for Children”), an initiative dedicated to raising awareness of the rights of children and the collection of over-the-counter drugs, baby food and pediatric products for minors in health poverty. Thanks to the collaboration of volunteers and pharmacists, the collection takes place every year in pharmacies throughout Italy, in the week close to the World Children’s Day, which is celebrated on November 20. 

FIND OUT MORE
https://nph-italia.org


 

Banco Farmaceutico ilaç bankası ile ortaklık

bancofarmaceutico

IBSA, sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınma vizyonumuzun temel bir parçası olarak bağış fikrini güçlendirmek için ilk olarak 2013’te Banco Farmaceutico ilaç bankası ile hayır amaçlı bir inisiyatif olarak ortaklık kurmuştur.

IBSA Farmaceutici, 6 yıl içinde toplam 247 bin paket ilaç bağışlamıştır; buna yurt dışındaki dezavantajlı popülasyonlara hizmet veren İtalyan Silahlı Kuvvetlerinin görev yaptığı ameliyathanelere 2018’de gönderilen 6000 paket de dahildir.

Ortaklık, 2016'dan bu yana Sağlık Yoksulluğu Raporu'nun yayınlanması da dahil olmak üzere diğer faaliyetleri de içerecek şekilde yıldan yıla büyümüştür. Bu Rapor, İtalya'da sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan güçlüklerle ilişkili olgunun anlaşılmasında ve önlenmesinde özellikle yararlı olan bir analiz sunmaktadır.

IBSA'nın ilaç bankasına ve Rapor üzerinde çalışan ekibe sağladığı destek, şirketin kuruluşundan bu yana uyguladığı Kurumsal Sosyal Sorumluluk programı ile mükemmel bir uyum içindedir. İnsanlara ve onların refahına özen göstermek, tüm sosyal sorumluluk projelerimizin ortak temelini oluşturmaktadır.

Daha fazla bilgi için bkz.: https://www.bancofarmaceutico.org/

 

 


 

#NOBULLISMO (ITALY)

nobullismo

Since 2020, IBSA has been supporting the organisation Il Magnete (“The Magnet”) and its awareness projects against bullying and cyberbullying in first and second grade schools in the province of Lodi (Italy).  
The “nobullying” (#nobullismo) project involves secondary school classes of the Istituto Comprensivo Lodi II in digital education meetings where various topics are addressed: bullying in all its forms, a responsible and aware use of the web and new technologies and video games, in a perspective of preventing the cyberbullying phenomenon. The initiative aims to raise awareness and help young people become aware of how important it is to use technological tools with respect for their peers, also bringing concrete experiences, such as that of MEiD, a singer who in the past was a victim of bullying himself. 

FIND OUT MORE
ilmagnete.com


 

Inclusive sailing

coppa-ibsa

Since 2020, IBSA has been supporting the organisation Il Magnete (“The Magnet”) and its awareness projects against bullying and cyberbullying in first and second grade schools in the provinc

The Sailing into the Future. Together initiative was born from the sensitivity for sustainability issues and its closeness to the world of sport, which represents an opportunity to tell and bring to the world through the sport of sailing, IBSA philosophy and vision always aimed at the future. The project, launched in March 2022, beyond sport and in a broader perspective is part of a path that brings the Company ever closer to the topic of sustainability, while promoting respect for nature and the environment, but also a new sensitivity and awareness of issues of collective responsibility, with activities in favor of people with disabilities. 
In collaboration with Swiss, French and Italian nautical clubs, IBSA is committed to supporting inclusive sailing initiatives, in order to involve people with disabilities in experiences a close contact with the sea, also allowing them to compete in integrated races, improve their skills and gain more confidence. The goal is to educate to respect the “other”, resist prejudices and discrimination, promote an actual inclusion of diversity even on the competition field, creating opportunities for social integration, dialogue and understanding and breaking down barriers and differences.

FIND OUT MORE
sailingintothefuture.com