4 Dayanak Noktamız

Faaliyetler

Banco Farmaceutico ilaç bankası ile ortaklık

IBSA responsabilità: Banco Farmaceutico

IBSA, sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınma vizyonumuzun temel bir parçası olarak bağış fikrini güçlendirmek için ilk olarak 2013’te Banco Farmaceutico ilaç bankası ile hayır amaçlı bir inisiyatif olarak ortaklık kurmuştur.

IBSA Farmaceutici, 6 yıl içinde toplam 247 bin paket ilaç bağışlamıştır; buna yurt dışındaki dezavantajlı popülasyonlara hizmet veren İtalyan Silahlı Kuvvetlerinin görev yaptığı ameliyathanelere 2018’de gönderilen 6000 paket de dahildir.

Ortaklık, 2016'dan bu yana Sağlık Yoksulluğu Raporu'nun yayınlanması da dahil olmak üzere diğer faaliyetleri de içerecek şekilde yıldan yıla büyümüştür. Bu Rapor, İtalya'da sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan güçlüklerle ilişkili olgunun anlaşılmasında ve önlenmesinde özellikle yararlı olan bir analiz sunmaktadır.

IBSA'nın ilaç bankasına ve Rapor üzerinde çalışan ekibe sağladığı destek, şirketin kuruluşundan bu yana uyguladığı Kurumsal Sosyal Sorumluluk programı ile mükemmel bir uyum içindedir. İnsanlara ve onların refahına özen göstermek, tüm sosyal sorumluluk projelerimizin ortak temelini oluşturmaktadır.

Daha fazla bilgi için bkz.: https://www.bancofarmaceutico.org/

 

 

Casa Dos Curumins

IBSA responsabilità: Casa dos Curumins

Dernek, uzak mesafeli evlat edinme projesi olarak 2005 yılında kurulmuştur. Kuruluşuna katkıda bulunmanın yanı sıra, IBSA bu projeye sponsor olmaya ve gelişimini sağlamaya devam etmektedir. Casa Dos Curumins, gündüz bakım tesisi ve müzik okulu aracılığıyla. Brezilya'da Sao Paulo'nun güney banliyölerindeki Pedreira'nın gecekondu mahallelerinde yaşayan her yaştan 400’den fazla çocuğun ve ergenin hayallerini ve özlemlerini gerçekleştirmektedir. Projenin amacı, gençleri mesleki eğitimlerini tamamlayıp iş bulana kadar destekleyerek, etraflarını saran açlığa, şiddete ve insani yozlaşmaya somut bir alternatif sunmaktır. Proje, başkalarıyla uyum içinde yaşayan, hem akademik hem de mesleki becerilere sahip olan çok yönlü, sevgi dolu ve mutlu insanlar yetiştirmek amacıyla insani değerleri, sanatsal, kültürel ve çevresel eğitimi, spor aktivitelerini ve mesleki eğitimi teşvik ederek, dışlanmış çocukların ve ergenlerin sosyal katılımını sağlamaktadır.

http://www.casadoscurumins.org

 

I Bambini delle Fate

IBSA responsabilità: I Bambini Delle Fate

IBSA’nın yıllar içerisinde toplumda oluşturduğu ortaklıklar ve projeler, I Bambini delle Fate ile yapılanları içermektedir. I Bambini delle Fate, otizm bozuklukları ve başka engellilikleri olan çocukların ve ergenlerin bulunduğu ailelere ekonomik destek ve inisiyatifler sağlayan bir sosyal girişimdir. 
IBSA, I Bambini delle Fate ile 2014’te başlattığı ortaklık kapsamında, Lodi bölgesinde düzenlenen “Aiuta ad aiutare la Fondazione Danelli” projesi için destek sağlamaktadır.
Amaç, Vakfın ebeveynlerin engelliliği tanımalarına ve kabul etmelerine yardımcı olmak, çocuklarını daha etkili bir şekilde yönetebilmeleri için onlara güç sağlamak ve ailelerin zihinsel ve fiziksel sağlıklarını korumak için yürüttüğü girişimlere yardımcı olmaktır. Düzenlediği çeşitli katılım programları, hastaların erdemli bir sosyal destek çemberinin bir parçası olarak diğer ailelere yardım etmek için destek grupları veya ağlar oluşturabilecekleri kişilerle karşılaşıp tanışmalarına olanak sağlamaktadır.

https://www.ibambinidellefate.it/

 

 

 

İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Ticino ile yeni IBSA ortaklığı 2020'de başlamıştır

IBSA responsabilità: BPW Ticino

IBSA, BM 2030 Gündemindeki Sürdürülebilir Gelişme Hedeflerinin bazılarını paylaşma taahhüdü kapsamında ve özellikle Cinsiyet Eşitliği ile ilgili olarak, İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Ticino ile işbirliği yapmaya ve onları desteklemeye karar vermiştir.  Bu derneğin amacı, profesyonel olarak aktif kadınların çıkarlarını korumaktır ve BPW İsviçre aracılığıyla dünyanın en büyük kadın ağı (30.000 üyesi bulunan) BPW Uluslararası'na aittir.

BPW Ticino ile ortaklık, belirli ortak değerlerin paylaşılmasından kaynaklanmıştır: IBSA, yöneticilerinin ve bölüm başkanlarının % 43’sinin kadın olmasının de gösterdiği üzere, eşit ücret ve kariyer fırsatı eşitliği sağlama taahhüdüne bağlılığını her zaman göstermektedir.  1983’te kurulan BPW Ticino halen 70 üyeden oluşmaktadır: farklı mesleki geçmişlere sahip, her yaş grubundan ve çeşitli uyruklardan iş kadınları, serbest meslek sahibi profesyoneller ve çalışanlar.

BPW misyonu, diğer unsurların yanı sıra eğitim, mentorluk ve ağ oluşturma ile ilgili çeşitli faaliyetlerin ve etkinliklerin uygulanmasına yöneliktir. Derneğin temel odak noktalarından biri, aşağıdakiler gibi diğer projelerin yanı sıra erkekler ile kadınlar arasında ücret eşitliğinin sağlanmasıdır: Ticino Empowerment (Ticino Yetkilendirme), Women on Boards (Kurullarda Kadınlar) Equality Means Business (Eşitlik İş Demektir), , Mentoring (Mentorluk) ve Equal Pay Day (Eşit Ücret Günü).

BPW İsviçre’nin ülke çapında, ülkenin tüm farklı dil alanlarında profesyonel, kültürel, sivil ve sosyal faaliyetlerde aktif rol alan 2300 üyesi bulunmaktadır. Üyeler, aşağıdakiler gibi yerel, ulusal ve uluslararası ağlar aracılığıyla teşvik edilen faaliyetlere katılmaktadır: ekonomi, toplum ve siyaset, mentorluk ve sürekli mesleki gelişim programları alanlarında kararlı ortaklıklar ve Avrupa kurumları ve BM ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası kurumlar ile ortaklıklar.

BPW İsviçre gibi kişisel sorumluluk, bağımsızlık ve kendi kaderini tayin değerlerinden ilham alan BPW Uluslararası, aynı zamanda BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) danışmanı ve diğer çeşitli Birleşmiş Milletler örgütlerinde gözlemci olarak hareket etmektedir.

Daha fazla bilgi için bkz.:
https://www.bpw-ticino.ch/home

 

Özel İhtiyaçlar engelli futbol takımı katılım projesi

IBSA responsabilità: avventuno

Futbol son derece popüler bir spordur, peki engelliler için bu sporu yapma fırsatları nelerdir? Calcio eii –  Futbol duyguları, entegrasyonu ve katılımı - Ticino'da engelli gençler ve yetişkinler için başlatılan girişimdir.
IBSA, engelli genç sporcuları futbol oyunu ve diğer paralel faaliyetler aracılığıyla benzersiz deneyimler yaşamaları için desteklemek üzere bir CSR ortaklığı oluşturmak için Progetto Adventuno (AVV21) ve FCL Special Needs (Özel İhtiyaçlar) ile bir araya gelmiştir. Bu önemli proje, UEFA B + teknik direktörü, eski FC Lugano oyuncusu ve Ticino Futbol Federasyonu üyesi Boris Angelucci tarafından yürütülmektedir. Angelucci ayrıca FCL Special Needs kulübünde teknik direktörlük yapmaktadır.
Ağustos 2019'da, "Avrupa Özel İhtiyaçlar Kupası” şampiyonasının ilkinin de hayata geçirildiği uluslararası Football Is More turnuvası sırasında başlatılan proje, Progetto Avventuno'yu Manchester, Milan, Liverpool ve Paris Saint Germain gibi diğer önemli Özel İhtiyaçlar takımlarıyla rekabet edebilecek bir yetişkin engelliler takımı oluşturmak üzere diğer yerel derneklerle birlikte çalışmaya yöneltmiştir.

FCL Special Needs futbol takımı,  düzenli antrenmanlar, dostluk maçları ve turnuvaları düzenleyerek ve diğer özel ihtiyaçlar takımlarına karşı fikstürlere ve normal takımlara karşı kapsayıcı etkinliklere dahil olarak 16 yaş üstü engelli gençlere katılım ve eşit fırsatlar sağlamayı amaçlamaktadır. Takım, tüm yerel popülasyona daha fazla farkındalık ve duyarlılık sağlamak için FC Lugano forması giymektedir.
Kuruluş, 16 yaş ve altı çocuklar için,  gençleri mevcut takımlara sokarak katılımı desteklemekte ve takımlara ve teknik direktörlere bu genç oyuncuların efektif katılımının sağlanması için gereken tavsiyeleri ve teknik bilgileri vermektedir.

Daha fazla bilgi için bkz.:
https://www.avventuno.org/